Kontaktní čočky? Řekněte ANO!

Už vás nebaví neustále někde hledat brýle? Rádi byste vyzkoušeli kontaktní čočky? Pokud chcete s kontaktními čočkami opravdu začít, nebo se k nim po delší pauze vracíte, prosím, kontaktujte nejdříve svého očního lékaře či optometristu. Doporučí vám správný druh kontaktních čoček dle vašeho zdravotního stavu a vašich záměrů.

Proč zvolit kontaktní čočky?

Kontaktní čočka je optická pomůcka pro korekci zrakových vad. Na rozdíl od brýlí je v přímém kontaktu s povrchem oka a neomezuje nositele tak jako brýle.
• na první pohled není zřejmé, že nositel kontaktních čoček používá jakoukoli korekci zraku
• je výhodné, že v situacích, kdy brýle překážejí, nebo jsou nebezpečné, kontaktní čočky plní spolehlivě a bezpečně svoji funkci

Jak vybrat správné kontaktní čočky?

Vybrat ty nejlepší kontaktní čočky vám pomůže kontaktolog (oční lékař či optometrista). Pokud kontaktní čočky pravidelně nosíte, vyhledávejte čočky vhodné pro zamýšlené použití a z materiálů, které mají co nejvyšší propustnost kyslíku. Jak často čočky nosíte, nebo zamýšlíte nosit?
• 1× – 2× do týdne = jednodenní kontaktní čočky.
• více než 3× do týdne, nebo střídání s brýlemi = 2týdenní, nebo měsíční kontaktní čočky.
• Trvalé používání kontaktních čoček = měsíční kontaktní čočky, v určitých případech 2týdenní.
• Takzvané kontinuální kontaktní čočky = čočky, které lze používat až 30 dní bez nutnosti vyjmutí z oka, lze o ně zažádat po konzultaci s očním lékařem, nebo optometristou.

Zdravotní rizika spojená s používáním kontaktních čoček

I nošení kontaktních čoček může vyvolat u někoho možné zdravotní komplikace. Lze je rozdělit do tří skupin:
1. Kontraindikace – zdravotní problém, který nošení kontaktních čoček předem znemožňuje (např.patologické změny předního segmentu oka).
2. Zdravotní komplikace, které nošení kontaktních čoček omezují (např. alergie). Kontaktní čočky lze používat s určitými omezeními.
3. Zdravotní problémy vzniklé nesprávným používáním kontaktních čoček (např. infekce, gigantopapilární konjuktivitida). Kontaktní čočky je nutné do vyléčení přestat používat.

Označeno v Zdraví Označeno s: ,
One comment on “Kontaktní čočky? Řekněte ANO!

Napsat komentář