15 … Nedorozumění na Salonu

Porota Salonu se v r. 1865 poučena předloňským fiaskem rozhodla být velkorysá. Zřejmě aby se zbavila nálepky „pruderní“, vystavila další Manetovu provokaci, obraz Olympia, na níž prostitutka přijímá květinový dar od svého zákazníka. Doufala, že obecenstvo tuto nestydatost odsoudí samo. Nemýlila se.

Radost ovšem měli i Bazille, Renoir, Pissarro i Sisley, jejich krajinky byly také přijaty. Zkrátka nepřišel ani Claude Monet. Výlet do Normandie předešlého roku se vyplatil. Na výstavě visí hned dva jeho obrazy: La Pointe de la Héve za odlivu a Ústí Seiny u Honfleur. Ještě to není ten uvolněný typický Monet jak ho známe z pozdější tvorby. Na těchto malbách se chtě nechtě promítají silné vlivy jeho učitelů a vzorů. Ale to nijak nezabrání tomu, že se zejména před prvně zmíněným obrazem zastavují davy návštěvníků a podivují se. Ačkoli kvalita kompozice a hloubka obrazu jsou zjevné, hlavním důvodem podivu je nedorozumění.

Pro vysvětlení se vraťme k Manetově Olympii. Ať už si o kvalitě obrazu myslíme cokoli, byl to dokument doby. Bezduchá nevěstka cynicky zírá na kolemjdoucí, jakoby se jich ptala nad čím se pohoršují. V Paříži tehdy žilo asi 5000 registrovaných a dalších zhruba 30000 neregistrovaných prostitutek. Už jen z prostého počtu plyne, že poptávka po těchto službách byla obrovská. Manet váženému obecenstvu připomíná jeho pokrytectví. Jestli ovšem malířovým skrytým motivem byla výchova k upřímnosti, musel být nutně zklamán. Smršť urážek jaká se na něj snesla, předčila svou intenzitou reakci publika na předchozí Snídani v trávě.

A aby toho nebylo málo, opodál se titíž návštěvníci zastavují u poutavého výjevu z Normandie a někteří dokonce berou provokatéra Maneta na milost. Vždyť ten krásný obraz je jím také signován! Až bližší pohled odhalil, že autorem není Edouard Manet a jakýsi Claude Monet, neznámý, leč zjevně talentovaný nováček. „Kdo to je, že si dovoluje jmenovat se podobně jako já, a přiživovat se na mé práci?“ zuřil Manet uprostřed svých přátel v jejich oblíbené kavárně Café de Bade. Dobře pro Moneta, že někteří z přítomných, kteří znali oba umělce, ponechali svůj záměr seznámit je na příhodnější dobu…

Označeno v bydlení, Kultura, Zábava, Ze života Označeno s:

Napsat komentář