Plavba lodí okolo Athosu

Dovolená Řecko na poloostrově Chalkidiki nabízí možnost atraktivního lodního výletu s plavbou okolo poloostrova Athos, který není pro turisty přístupný. Sídlí tu již přes tisíc let mnišská republika Agion Oros, kam mají vstup povolen je muži starší 18ti let, ženám a dětem je vstup zakázán.
Lodní výlet
Loď vyplouvá z přístavu Ormos Paganias, na východním pobřeží Sithonie. Odtud pluje napříč zálivem na jih třetího poloostrova, odkud lze spatřit nejvyšší horu Chalkidiki – Mounth Athos,vysokou 2033 metrů. Během plavby okolo západního pobřeží Athosu, při níž vás budou provázet delfíni, můžete obdivovat impozantní kláštery a jejich polohu na zalesněných svazích poloostrova, přímo na pobřeží je situováno 8 klášterů. Na severu loď zakotví v přístavu Ouranoupolis s byzantskou věží ze 14. století, která kdysi střežila okolí před nepřáteli. Přístav je poslední veřejnosti přístupné místo před hranicemi mnišské republiky. Můžete se tu vykoupat a ochutnat místní speciality v některé z příjemných místních taveren na pobřeží. Zpáteční plavba je zpestřena ukázkami řeckých lidových tanců, je jen na vás, zda se také připojíte…
Mnišská republika Athos
Denní počet návštěvníků je omezen maximálně pro 10 cizinců s povolením od řeckého Ministerstva zahraničních věcí v Athénách a 120 Řeků, kteří vzhledem ke svému pravoslavnému vyznání o povolení žádat nemusí.
Lodí z Ouranopoli sem poutnící připlouvají jednou denně a dále pak pokračují autobusy do hlavního města republiky Karyes, popřípadě ještě dále na jih lodí. Kláštery jsou otevřeny od východu do západu slunce. Svým návštěvníkům poskytují pobyt zdarma, musí se však přizpůsobit jejich dennímu řádu.
Nejvýchodnější výběžek poloostrova Chalkidiki je dlouhý asi 50 kilometrů a široký od 8 do 12 kilometrů. První křesťané osídlili Athos již ve 4. století a postupně sem přicházeli hledat úkryt před pronásledováním další poustevníci, kteří zde od 10. století zakládali menší kláštery. Athos byl stejně jako ostatní řecké území po staletí pod nadvládou Osmanské říše, osvobození přišlo až roku 1912. V roce 1926 pak vznikla autonomní republika Agion Oros.

Označeno v Cestování Označeno s: , , , ,

Napsat komentář