Osvětlení v interiéru

Podobně jako sluneční světlo je přirozenou součástí života na zemi, tak i umělé osvětlení je součástí interiérů. I když si v průběhu dne mnohdy vystačíme s přirozeným světlem, které do místnosti proniká zvenku, večer se bez umělého osvětlení už neobejdeme. Nabídka nejrůznějších druhů osvětlení je v dnešní době velmi široká a nevyhýbá se žádným stylům, barvám a provedením.

Osvětlení jako dekorativní prvek interiéru

Vybavování a zařizování bytu zahrnuje spoustu činností, mezi které patří také volba vhodného osvětlení. Ač se to nezdá, světlo má významný vliv na lidské vnímání. Prostřednictvím světla vytváříme vhodné podmínky pro práci i relaxaci. Osvětlení může členit prostor v interiéru, vytvářet stíny, určovat barevnost, působit jako dekorace.

Není světlo jako světlo

Při výběru osvětlení je samozřejmě důležité vycházet z funkce, kterou má světlo v interiéru plnit. Kromě klasických světel, bez kterých se v bytě neobejdeme, existují ještě doplňkové druhy osvětlení a jejich příslušenství, které slouží spíše k dekorativním účelům. Máme na mysli třeba lucerny, svíčky, svícny či olejové lampy.

Zajímavé lucerny

Objevují se vskutku zajímavé lucerny, které mohou stylově vyzdobit vybranou místnost v bytě. Lucerny se postarají o zútulnění, ale mohou i ohromit svým tvarem a nápadem.

Romantické svíčky

Ačkoliv patří svíčka mezi vůbec nejstarší zdroje osvětlení, má své místo i v dnešní moderní době. V současnosti však svíčku nebereme jako zdroj světla, ale prvek k navození odpovídající atmosféry. Světlo svíček působí romanticky, ale také relaxačně. Nabídka svíček je vskutku rozmanitá – existují svíčky zajímavých designů a tvarů nebo vonné svíčky. Dekorativní svíčky mohou plnit estetickou funkci, aniž by byly vůbec zapálené, takže v tomto případě představují trvalou ozdobu.

Označeno v Domácnost Označeno s: , ,

Napsat komentář