Kontaktní čočky a suché oči

Kontaktní čočky mají oproti brýlím mnoho výhod, ale na druhou stranu mají i své stinné stránky. Někteří lidé, kteří nosí kontaktní čočky, trpí syndromem suchých očí. K vysušení dochází odpařením vody z kontaktní čočky, což může způsobit svědění, které je velmi nepříjemné. Tento stav může navíc zhoršit alergie spojená se senou rýmou a ostatními příznaky alergie na pyly a traviny.

Existuje řada dostupných produktů, které lze použít pro navlhčení suchých kontaktních čoček, ale je důležité si uvědomit, že ne všechny umělé slzy nebo kapky pro lubrikaci očí, mohou být použity právě pro tento účel. Některé složky očních kapek, které nejsou určeny pro nositele kontaktních čoček, se nesmí s nasazenými čočkami užívat, jelikož obsahují látky, které jsou neslučitelné s materiálem, ze které jsou kontaktní čočky vyrobeny.

Před syndromem suchého oka jsou ti šťastnější z nás chráněni dostatečným množstvím slz v slzných kanálcích. V zásadě je naše tělo schopno vyprodukovat tři základní druhy slz:

1. Bazální slzy udržet zdraví rohovky tím, že je mokrá a bez prachu. Tyto slzy jsou překvapivě složité, obsahující mimo jiné látky lipidů, glukózy, sodíku, draslíku a enzym lysozym, rovněž přítomný v našich slinách, což je rozhodující pro zdraví očí. Některé z těchto látek slouží jako součást imunitního systému a chrání nás proti bakteriální infekci.

2. Reflexní slzy těla jsou způsobem, jak vyhánět cizí částice (nečistoty, prach), nebo jiné dráždivé látky, jako jsou výpary z cibule, slzný plyn nebo pepřový sprej. Důvodem přecitlivělosti na cibuli a příčinou její schopnosti dráždit je, že obsahuje sloučeninu, která když narazí na vodu v našich slzných kanálcích, tak vytváří kyselinu sírovou! (příště, až budete vařit, zkuste krájet cibuli ve dřezu pod tekoucí vodou.)

3. Emocionální slzy, jsou přivedeny na naši tvář bolestí, stresem nebo projevem silných citů, mají odlišné chemické složení oproti ostatním slzám. Emocionální slzy mohou být způsob, jak vyhnat nadměrné množství hormonů z těla ven

Zvětšení odpařování slz je patrné před monitorem počítače, před kterým, stejně jako před televizní obrazovkou, lze velmi rychle ztratit pojem o čase a nevědomky snížit frekvenci mrkání.

Označeno v Nezařazené Označeno s: , , , , ,

Napsat komentář