LED pásky – Výběr a instalace 12V LED pásků

Společnost T-LED s.r.o. nabízí několik řad LED pásků. Následující článek Vás seznámí s nabízenými typy 12V LED pásků a montáží tohoto moderního LED osvětlení.

Co jsou to LED pásky?

LED pásky jsou vlastně vsazené LED diody do samolepícího ohebného pásu, na kterém jsou připájeny většinou SMD LED diody a odpory. Díky své konstrukci je LED pásek velice dobře ohebný, což umožňuje osvětlení i takových míst, kde by jiné zdroje světla neuspěly kvůli své velikosti.

V nabídce internetového obchodu T-LED je několik řad svítivosti LED pásků v různých barevných provedeních. Nabízíme například LED pásky bez ochrany pro instalaci do suchých prostor, LED pásky s ochranou IP55 vhodné například pod kuchyňské linky, nebo o vodotěsné typy, které mohou být ponořeny do vody. Diodové LED pásky jsou na zadní straně opatřeny samolepící oboustrannou 3M páskou, která se vyznačuje výbornou přilnavostí a pevností.

Jak dělit LED pásek?

LED pásky je možné stříhat i klasickými nůžkami. Je ovšem nutné LED pásky stříhat na předem označených místech. Minimální délka LED pásku (neboli délka jednoho modulu) je obvykle 2.5, 5 a 10 cm. Pokud LED pásek ustřihnete na nevyznačených místech, poškodíte celý jeden modul, který Vám poté nebude již svítit.

Jak nalepím LED pásek?

Jak již bylo řečeno, LED pásek obsahuje kvalitní lepící značkovou 3M pásku. Dle našich zkušeností doporučujeme 3M pásku s hnědým povrchem. (v nabídce bývají ještě 3M pásky s bílým povrchem, nicméně se jedná o levnější varianty LED pásků). Před nalepením LED pásku je nutné povrch umýt a odmastit. Doporučujeme LED pásek lepit především na hladké povrchy nebo zakoupit jednu z hliníkových lišt pro LED pásky. Dle našich zkušeností LED pásky velice dobře drží například na nábytku, plastovém nebo kovovém podkladu. Je nutné počítat s horší přilnavostí například na klasických stěnách.

V nabídce máme také LED pásky v tzv. PE rukávu, které standardně 3M pásku neobsahují. Tyto LED pásky doporučujeme přilepit pomocí silikonu k předem odmaštěnému povrchu.


Jakou svítivost LED pásků vybrat?

V nabídce internetového obchodu T-LED je několik řad 12V LED pásků v různých barevných provedeních.

  • Svítivost standart (SMD3528 60LED/m 4,8W/m)
  • Svítivost střední (SMD3528 120LED/m 9,6W/m nebo SMD5050 30LED/m 7,2W/m)
  • Svítivost vysoká (SMD5050 60LED/m 14,4W/m)
  • Svítivost extra vysoká (SMD3528 120LED/m 19,2W/m)

Svítivost LED pásků je seřazená od nejmenší po největší. Pro dekorativní osvětlení, osvětlení schodů, přisvětlení polic a vitrín je dostatečná svítivost standart.
Po zkušenostech a zpětných vazbách od zákazníků doporučujeme pro osvětlení kuchyňské linky svítivost vysoká nebo svítivost extra vysoká. Pro zachování životnosti je nutné instalovat na kov (hliníkový profil), který slouží jako chladič.

Jaký je vhodný zdroj pro LED pásky?

Volba napájecího zdroje je velmi důležitá. Pro dlouhodobý provoz je nutné zvolit stabilizovaný napájecí zdroj s dostatečným vysokým výstupním výkonem a ve vhodném provedení. Jak silný zdroj potřebujete, vypočítáte velice snadno. U každého LED pásku je uveden příkon na metr. Po vybrání délky vašeho LED pásku jednoduše vynásobíte příkon * délka LED pásku.
Příklad: Zakoupíte-li 3 metry pásku s příkonem 7,2W/metr, příkon 3 metrů je 21,6W. V naší nabídce máme 30W zdroj, které bude pro tuto délku dostačující.

Stmívání 12V LED pásků

12V LED pásky lze stmívat. V nabídce máme několik druhů stmívačů.

Každý LED stmívač má maximální zatížení, které určuje, kolik LED pásku je možno na tento ovladač zapojit. (například LED ovladač stmívač RF1 má maximální zatížení 96W, čímž můžete na tento ovladač připojit maximálně 5m LED pásku s příkonem 14,4W/m atd.)

Nestačí-li Vám výkon stávajícího ovladače nebo například potřebujete prodloužit větev osvětlení, lze použít zesilovač RGB signálu (nejedná se o chybu, opravdu lze použít RGB zesilovač) a získat tím další potřebný výkon bez použití dalšího ovladače. Pro správné fungování je nutné na vstupu i výstupu u RGB zesilovače proklamovat RGB vstupy a výstupy.

Zapojení LED pásků

Na schématu vidíte zapojení LED pásku, které je velmi jednoduché. LED ovladač (stmívač) zapojíte mezi zdroj a LED pásek. Při tomto zapojení je nutné dodržet polaritu (+-) od zdroje k LED ovladači a polaritu od ovladače k LED pásku.

Označeno v bydlení
One comment on “LED pásky – Výběr a instalace 12V LED pásků
  1. Jirka napsal:

    Led pásky sice nemám, ale nedávno mi firma elektroinstalace Ježek nainstalovala LED osvětlení a jsou s ním opravdu spokojen. Musím vyzkoušet také LED pásky. A pokud vy chcete LED osvětlení, obraťte se například na firmu elektroinstalace Ježek jako já, její internetové stránky jsou http://www.elektroinstalace-jezek.cz.

1 Pings/Trackbacks pro "LED pásky – Výběr a instalace 12V LED pásků"

Napsat komentář