Pár rad pro každou koupelnu

Koupelny jsou neopomenutelnou součástí každého bydlení, ať už jde o prostorné koupelny v rodinných domech nebo menší bytové koupelny. Koupelny jsou, oproti běžným obytným prostorám, specifické tím, že se v těchto místnostech vyskytuje větší vlhkost, dochází k častému střídání teplot a jsou celkově náročnější na údržbu i vybavení.  Připočteme-li k těmto faktům i to, že neméně důležitou věcí je i celkový design, tak jsou koupelny oříškem pro nejednoho interiérového návrháře. Většina z lidí si však vystačí s vlastními nápady, a proto se podíváme na některé praktické  rady, které se hodí do každé koupelny.

Vana versus sprchový kout

Jedním z častých dilemat, které se řeší v případě nemožnosti obou variant, je výběr mezi vanou a sprchovým koutem. Můžete být sice omezení tím, zda-li jen měníte jedno za druhé nebo provádíte celkovou rekonstrukci koupelny, ale i tak si je potřeba uvědomit, že obě varianty mají své pro i proti. Váháte-li, můžete poměrně jednoduchou vylučovací metodou, dospět ke konečnému rozhodnutí.

Jaké jsou dispozice? Vany se vyrábí ve velkém množství rozměrů a tvarů (standardní 140x70x39 cm až 170x70x39 cm), přičemž malá vana nemusí být zrovna ideální, zvlášť pokud byste chtěli využívat i vanovou sprchu.  Minimální velikost pro sprchový kout je 80×80 cm, nicméně jde o řešení určené do opravdu malých koupelniček. Kdo je bude využívat? Vana nemusí být vhodná v případě, že máte problémy s pohybovým aparátem a je lepší si pořídit sprchový kout s nízkou vaničkou, nejlépe v úrovni podlahy. Na druhou stranu pokud máte menší děti je vana vhodnějším řešením. Máte vlastní preference? Zvyk je železná košile a v případě hygieny to platí dvojnásob. Někdo je zvyklý na rychlé osvěžující sprchování, někdo druhý má zase rád relaxační naložení se do vany.

Koupelnový nábytek a práce s prostorem

Součástí všech koupelen je specifické vybavení. Především pak koupelnový nábytek, který slouží k uskladnění a ochraně uložených věcí před vlhkem. U koupelnového nábytku je nesmírně důležitá kvalita zpracování a použité materiály. Ty se podepisují na životnosti, která se může v případě koupelnových skříněk a poliček, u kterých nejsou dostatečně ošetřena kritická místa (např. spoje), rapidně zkrátit. Ideální je kotvit skříňky přímo do stěny nebo je umístit na vyvýšené pozice tak, aby nedocházelo k přímému styku s podlahou, kde se usazuje nejvíce vody. Běžně používaným materiálem jsou MDF desky, které jsou opatřeny ochranou folií a lakem.

Pracovat s vnitřním prostorem koupelny se dá i jinak, než jen vhodným výběrem velikostí koupelnového nábytku či vany. Máte-li malou koupelnu určitě nezapomínejte na praktické vybavení jako je žebříkové topení, které kromě vytápění supluje i věšák na odkládání mokrých ručníků. Stejně tak můžete využít i dveře, které po opatření závěsnými háčky proměníte ve věšák, na který můžete odkládat například župan. Další možností je skládací sušák nebo sklopné odkládací plochy. Optického zvětšení u menších koupelen lze docílit i pomocí vhodné kombinace světel a umístěním zrcadel.

Koupelnový design

Specifickou tvář koupelny tvoří, kromě designu samotného nábytku, použité obložení. Na trhu je k dostání nepřeberné množství  různých obkladových materiálů , v různých velikostech, barvách a s rozličnými dekory. Nejčastěji se setkáte s glazovanými keramickými dlaždicemi, ale pokud toužíte pro koupelně s puncem luxusu, můžete sáhnout po přírodním kameni jako je mramor. Netradičního vzhledu dosáhnete i použitím exotických dřevin (např cedr, wenge), které dobře snášejí vlhkost a lze je použít jako obklady nebo pro podlahovou část. Vše už záleží na Vašem vkusu, nezapomínejte však, že koupelna je místem, které je náchylnější na usazování nečistot a plísní. Volte proto takové materiály, které se snadno udržují a nepodléhají zkáze.

Označeno v Domácnost Označeno s: , , ,

Napsat komentář