Proč si vybrat právě taktickou vestu?

Nejdůležitějším cílem taktických vest je přizpůsobení veškeré nezbytné bojové a nebojové výbavy jejímu majiteli. Jedná se tu o sumkách, kapsách, odhazovačích zásobníků a takových věcech. První typy takovýchto taktických vest se nosily už v první světové válce.

Členové armády, kteří bojovali v bitvě, byli zvyklí mít veškerou výbavu okamžitě při ruce. S postupem času tedy se objevovala tzv. řemení, na která přidávaly kapsy na zásobníky (sumky), granáty a jinou výstroj.

Dobře si toho můžete všimnout v případě, že jste divákem vojenských filmů. Za první světové války se používalo nevelké řemení a opaskové sumky. Ve snímcích z druhé světové války již využívají členové armády nemalé řemení a jsou zahlceni různou výstrojí. Dále pak ve Vietnamu, kde se za pomoci vynalezeného kevlaru (počátek 70. let) začínají vyrábět též vesty zabraňujícím zasažení střepinou. Takové vesty se už více či méně podobaly těm nynějším. Jestli ovšem chceme spatřit již vesty jako takové, musíme se zaměřit na moderní konflikty – Irák, Afghanistán. Tady již můžeme odhalit taktické vesty v úplné jejich kráse, ať už mluvíme o taktických vestách jako takových nebo o taktických vestách se systémem MOLLE, nebo o nosičích plátů právě se systémem MOLLE .

Jestli se vydáte do obchodu či do internetového shopu, který inzeruje právě takovéto vesty, seznámíme se zde s více variantami. S vestami, které mají na pevno přišité všechny kapsy, označujme je tedy pouze taktické vesty. S vestami, které obsahují na sobě uspořádání MOLLE. Takové vesty si vyberete úplně bez kapes a závisí pouze na vás, co si na svou vestu zvolíte. MOLLE je variabilní, ne příliš těžká, nosná kostra (zkrácení z Modular Lightweight Load-carrying Equipment). Díky tomuto systému lze svou vestu ověsit spoustou kapes pro nejrůznější využití, jak jen uznáte za nutné. Též se používají tzv. nosiče plátů. Tato varianta taktické vesty má kapsu pro uložení střelecké ochrany, ať už ocelových, keramických, či kombinovaných plátů.

Součástí u takových vest se stalo též místo pro anti-shockovou ochranu, která se stala nedílnou součástí při použití v bitvě a ve chvíli průstřelu. Též takové vesty jsou opatřeny systémem MOLLE. Nezaplatitelnou výhodou takovýchto vest je obvyklá úplná poskládatelnost. Jestli jste tedy nízkého nebo vyššího vzrůstu, přizpůsobí se vám s pomocí chytře vytvořenému uspořádání suchých zipů a trojzubých zámků. Nákup taktické vesty závisí pouze na vás.

Jste-li vaším zaměstnáním v ohrožení života, nebo jestli jste pouze z řad fanoušků air-softu či paint-ballu. Každý si jistě koupí ten vhodný model, který mu sedne jako na něj samotného vyrobený. Armádními jednotkami je samozřejmě používán nosič plátů. Neprůstřelná vesta je samozřejmostí a u takovýchto druhů nemusí být nošena i pod samotnou taktickou vestou. Podle mého názoru jsou vesty s uspořádáním MOLLE uživatelsky použitelnější. Postupně si totiž pouze pořídíte sumky konkrétně pro váš model zbraně, taktické kapsy a připevnění nože je taktéž opět vaší volbou.

Všechno záleží také na financích. Jestli nemáte dost finančních možností, tak standardní taktickou vestou s pevným uchycením kapes a sumek vůbec nic nepokazíte. Za výhodnou cenu je možnost sehnat taktéž kvalitní typ. Jestli vyžadujete uživatelské pohodlí, pořiďte si vestu se systémem MOLLE. A jestli patříte do soudku náročnějších uživatelů, nebo pokud budete toto vybavení používat při své práci, nejbezpečnější volbou je určitě nosič plátů s už výše řešeným uspořádáním MOLLE. Nákup ale už přenecháme vám. Jen, co co můžu poradit je, že u takovýchto nákupů není na místě šetřit, obzvláště pak, když vám to může ušetřit spousty problémů. Na dnešním trhu je možné nalézt celou řadu firem, které prodávají kvalitní doplňky ve spoustě barev a kombinací. Šance, že si nevyberete je tedy opravdu nepravděpodobná.

Označeno v sport

Napsat komentář