Rozhovor: Jak fungují elektronické ohradníky pro psy? Jsou bezpečné?

Nemůžete svému psu stále vysvětlit, že není dovoleno hopsat po záhonech a pravidelně prohledávat vaši tak pracně upravenou skalku? Nepomáhají ani důsledná napomenutí? Zvažujete, že budete psa muset zavírat na většinu dne do boudy? Zadržte – váš problém vyřeší neviditelný plot pro psy, bez toho aniž byste svému chlupáči odepřeli volnost pohybu.

Neviditelné neboli elektronické ploty pro psy jsou oblíbenou záležitostí u majitelů, kteří z různého důvodu nemohou svým psům dopřát pobíhání po celé části zahrady, ale nechtějí je zavírat do boxů, kde má pes minimální prostor pro pohyb. S jejich používáním je ale spojená celá řada otázek. Požádali jsme proto o rozhovor majitele internetového obchodu s elektronickými obojky a ploty a odborníka na elektronické výcvikové pomůcky Daniel Mišuru.

Co jsou to vlastně neviditelné ploty pro psy?

Jde o elektronické ploty pro psy, které vymezí prostor, kde se pes může pohybovat. Pomocí tzv. izolovaného vodiče vymezíte na vaší zahradě oblast, která bude mít tři zóny. První z nich je klidová, kde se pes může bez omezení pohybovat. Další zóna je výstražná, kdy bude pes pomocí obojku upozorněn, že se blíží k napomínací zóně. V té je pes napomenut neškodným, ale nepříjemným elektrostatickým výbojem. Váš pes velmi brzy zjistí, co následují po zvukovém upozornění ve výstražné zóně a bude se držet pouze ve vymezeném prostoru.

Spoustu majitelů psů si nyní bude říkat, zda jsou neviditelné neboli elektronické ploty pro psy bezpečné. Mohou jim výboje nějak ublížit? A nejde vlastně o týrání psů?

Vůbec ne. Elektronické, nebo chcete-li neviditelné, ploty pro psy jsou bezpečnou záležitostí. V podstatě fungují na podobném principu jako ohrady pro koně či krávy, kolem nichž vede elektrický drát. Neviditelné ploty jsou neškodné, mají za cíl naučit zvíře pohybovat se pouze ve vytyčeném prostoru. Elektronické výboje nejsou bolestivé, pes se spíše lekne. Zanedlouho si uvědomí souvislost mezi zvukovým varováním a následným výbojem, takže bude stačit pouze zvukové napomenutí.

Můžete blíže popsat, jak neviditelný plot pro psy funguje?

Jde o systém, který funguje za pomoci elektronického obojku, generátoru výbojů a izolovaného vodiče. Generátor výbojů je napájen běžným napětím 230 V, ale v izolovaném vodiči je již menší napětí 15 V, takže provoz neviditelného plotu pro psy je zcela bezpečný. Nemusíte se obávat o zdraví své, svých dětí i psa. Systém totiž vysílá pomocí vodiče radiový signál, který je bezpečný. Jinak řečeno, pokud nemáte obojek, nemusíte se bát, že byste dostali ránu, jako tomu bývá u ohradníků pro dobytek. Jen obojek totiž generuje impulzy.

Jak instalovat elektronický ohradník?

Instalace elektronického ohradníku psy je snadná a zvládne ji opravdu každý. Jediné, co je třeba promyslet, je kudy neviditelný plot povede. Před natažením drátu je třeba obejít pozemek a promyslet si jeho natažení. Je třeba myslet i na to, že pes se nedostane až k drátu, ale pouze do určité vzdálenosti od něj (tu je možné navolit). Na to je třeba pamatovat zejména v případě, kdy má pes boudu na hranici pozemku, aby se do ní bez problémů dostal.

Označeno v Featured, webshop

Napsat komentář