Jak mít rád sám sebe – Čtyři kroky ke šťastnějšímu já (Daphne Rose Kingma)

Žádná kniha ani rada, žádná terapie ani kariéra, byť sebevíc úžasná a úspěšná, nám nebude nic platná, pokud se nenaučíme milovat sami sebe. Ve své knize Jak mít rád sám sebe – Čtyři kroky ke šťastnějšímu já říká její autorka, Daphne Kingma, že dokud se nenaučíme milovat sami sebe, nebudeme schopni plně milovat ani ostatní.

Když jsme se nenaučili, jak milovat sebe sama, zůstáváme připoutáni k první, nejspodnější příčce žebříku. Nevíme, jak zacházet a vycházet s ostatními, máme problémy s tím, čemu říkáme vymezení hranic. Klopýtáme bažinami chybějící sebeúcty a houštinami sebeobviňování a ošklivení si sebe sama, které nás odvádějí pryč od naší snahy „milovat druhé jako sebe sama“.

Milovat sebe sama je pro řadu lidí velice obtížné. Ale jak Daphne Kingma podotýká, taková láska není ani narcisismus, ani egoismus, chamtivost či tvrdohlavost, snaha mít vždy pravdu, protěžovat sebe sama či dokonce domýšlivost. Je to spíše zurčící, zpívající potůček, který nám ukazuje cestu, jak se stát sám sebou v tom nejplnějším a nejlepším smyslu slova.

Vydejte se tedy s pomocí této knihy na cestu k sobě samým a objevte nejen to, jak jste sami sebe – a tudíž i lásku k sobě – ztratili, ale i to, jak ji znovu nalézt. Dočtete se o šesti hlavních životních tématech, mezi něž patří zanedbávání, odmítnutí či zneužití a naučíte se nejen jak identifikovat svoje životní téma, ale také jak si s ním poradit

Je jedno, jaké životní téma máte, pokud zvládnete jednoduchý postup, zvládnete i cestu k sobě a k lásce k sobě samým. Tento postup se skládá ze čtyř kroků.

1. Ozvat se a říci nahlas svůj názor

2. Jednat sami za sebe a pro sebe

3. Vymýtit vše nepotřebné

4. Vydat se na novou cestu k lásce.

Jakmile se naučíte milovat sami sebe, nemusíte se již tomuto postupu vědomě věnovat každou minutu. Budete-li si neustále připomínat, jak jste důležití a jak důležité pro vás je, abyste sami sebe milovali, dostanete se do bodu, kdy k vám tato láska začne přicházet mnohem snáze, téměř přirozeně. Dokážete-li sami sebe v klidu přijmout a starat se o sebe s něžnou péčí, začnete milovat z hloubi srdce i lidi kolem vás.

Změna vyžaduje odvahu. Jednat s odvahou znamená chovat se způsobem, který je pro vás neznámý a možná vás i trochu děsí. Ale právě takové chování přinese opravdovou změnu. Jakmile vykročíte – v myšlenkách, slovech či činech – a překročíte svoje vlastní vnitřní hranice, začnete ve skutečnosti fungovat novým způsobem. Začnete mít sami sebe rádi.

Ať vám tato cesta přináší potěšení.


Knihu vydalo nakladatelství Bhakti. Knihy pro praktický život na www.bhakti.cz

Naučte se Jak mít rád sám sebe a získejte základní dovednost  nyní za zvýhodněnou cenu 99 Kč.

Označeno v Rady a návody

Napsat komentář